Մարտի 09, 2024 — Երևան
2024 թվականի մարտի 7-ին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը` որպես հիմնական բանախոս հանդիպում ունեցավ Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի անդամների հետ։ Կարևոր նշանակություն ունեցող այս երկխոսությունը կայացավ «Խաղաղության երկխոսություն» հկ-ի նախագահ և Հայաստանի ազգային պլատֆորմի համակարգող Էդգար Խաչատրյանի նախաձեռնությամբ, որի իրականացման համար մեծապես աջակցել են դեսպան Վասիլիս Մարագոսը և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության նրա թիմը:
Image Source: European Union in Armenia
Հանդիպմանը դեսպան Մարագոսը ողջունեց բոլոր ներկաներին՝ ընդգծելով Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության հետ շարունակական քննարկումները խթանելու իր հանձնառությունը։ Նա նաև կարևորեց քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածության կենսական դերը ԵՄ-Հայաստան գործընկերությունն առաջ մղելու գործում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի և դրա հասարակության առջև ծառացած նշանակալի անցումները:
Մասնակիցները դեսպանի հետ ունեցան համապարփակ քննարկում՝ հասցեագրելով մի շարք կարևոր հարցերի, ինչպիսիք են Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ներկայիս դինամիկան, վիզայի ազատականացմանն ուղղված ջանքերը, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսական զարգացմանն ու մարդու իրավունքների առաջընթացին նպաստելու ԵՄ նախաձեռնությունները: Երկխոսության ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև հայ-ադրբեջանական հակամարտության հետևանքներին՝ հատուկ ուշադրության արժանացնելով Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անհատների իրավունքները և ապագա հեռանկարները, այդ թվում` այն պայմանները, որոնք անհրաժեշտ են այդ տարածք հայերի անվտանգ վերադարձի համար:
Միջոցառումը տեղի ունեցավ ԵՄ Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության և «Խաղաղության երկխոսություն» հկ-ի համատեղ նախաձեռնությամբ՝ Sigrid Rausing Trust-ի ֆինանսական աջակցությամբ:

March 09, 2024- Yerevan
On March 7, 2024, a pivotal meeting took place, featuring H.E. Ambassador Vassilis Maragos, Head of the EU Delegation to Armenia, as a key speaker with members from the Armenian National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum. Edgar Khachatryan, President of the Peace Dialogue NGO and national facilitator of the Armenian National Platform, initiated this important dialogue, which was graciously supported by Ambassador Vassilis Maragos and his team at the EU Delegation to Armenia.
Image Source: European Union in Armenia
At the meeting, Ambassador Maragos offered a warm welcome to all attendees, underscoring his commitment to fostering ongoing discussions with Armenia’s civil society. He highlighted the vital role of civil society’s engagement in driving forward the EU-Armenia partnership, acknowledging the significant transitions facing Armenia and its society.
Participants engaged in a comprehensive discussion, addressing a variety of critical issues such as the current dynamics of Armenia-EU cooperation, visa facilitation efforts, and the EU’s initiatives to bolster Armenian economic development and human rights advancements. The dialogue also ventured into the aftermath of the Armenian-Azerbaijani conflict, specifically focusing on the rights and future prospects of displaced individuals from Nagorno-Karabakh, including the conditions necessary for the safe return of Armenians to the area.
This event was a collective endeavor by the Armenian National Platform of the EU Eastern Partnership Civil Society Forum, the Delegation of the European Union to Armenia, and Peace Dialogue NGO, with financial support from the Sigrid Rausing Trust.