Անա Ֆորտունային, ԱլԳ ՔՀՖ քարտուղարության տնօրեն
Երևանի մամուլի ակումբն իր վրդովմունքն ու բողոքն է հայտնում Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի գործունեության շրջանակում տեղի ունեցած ընթացակարգային տարրական նորմերի խախտումների առնչությամբ, որոնք ազդում են մեր կազմակերպության կարգավիճակի և իրավունքների վրա։
Հիշեցնում ենք, որ ԵՄԱ-ն 2022 թվականի մայիսին կասեցրել էր իր անդամակցությունը ՀԱՊ-ին՝ Հայաստանում ՔՀՖ ազգային համակարգողի ընտրության ընթացակարգը խախտելու նախադեպի պատճառով։ Միևնույն ժամանակ, մեր կազմակերպությունը հաստատել էր ՔՀՖ պատվիրակի իր կարգավիճակը և տարբեր ձևերով շարունակել իր մասնակցությունը Ֆորումի աշխատանքներին:
ՀԱՊ-ի գործընկերների տեղեկություններով՝ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային համակարգողի հարցով 2023 թվականի հունիսի 9-ին տեղի ունեցած քվեարկության ժամանակ քվորումը որոշելիս հաշվի է առնվել Երևանի մամուլի ակումբի՝ որպես ՔՀՖ պատվիրակի կարգավիճակը։ Սակայն Ֆորումում ԵՄԱ –ի ներկայացուցիչը պատշաճ կերպով չի ծանուցվել, որ ինքը, չնայած Հայաստանի ազգային պլատֆորմին իր կասեցված անդամակցությանը, ունի ձայնի իրավունք և, համապատասխանաբար, իրեն իրավասու չի համարել՝ ազդելու մի կազմակերպության ներսում ընդունվող որոշումների վրա, որին Երևանի մամուլի ակումբը ներկայումս չի անդամակցում: Հատկապես, որ ՀԱՊ-ի նախորդ՝ այս տարվա մայիսին կայացած ժողովների ժամանակ հունիսի 9-ի համաժողովի օրակարգը քննարկելիս, մասնակիցների կողմից հաշվի չի առնվել ԵՄԱ-ի կարգավիճակը՝ որպես ձայնի իրավունք ունեցող կազմակերպություն։
Ընդսմին՝ մենք վճռականորեն պնդում ենք, որ մեր կազմակերպության առնչությամբ ուղղակիորեն խախտված ընթացակարգային նորմերը պետք է պահպանվեն։ Երևանի մամուլի ակումբի ձայնը կա՛մ չպետք է հաշվի առնվեր քվորումի որոշման ժամանակ, կա՛մ մեր կազմակերպությունը պետք է տեղեկացվեր իր քվեարկելու իրավունքի մասին։
Ցավոք, սա ընթացակարգերի առաջին կոպիտ խախտումը չէ, ինչը կասկածի տակ է դնում Հայաստանի ազգային պլատֆորմի բոլոր որոշումների և գործունեության օրինականությունը արդեն մեկ տարուց ավելի:
Երևանի մամուլի ակումբը պահանջում է 2023 թվականի հունիսի 9-ի նիստի օրակարգի և քվեարկության հարցով կիրառել քիչ թե շատ ընդունելի ընթացակարգային հետևյալ տարբերակներից որևէ մեկը.
- կա՛մ մեր կազմակերպությունը պետք է բացառվի քվորումի որոշման ժամանակ, և քվեարկության արձանագրությունը և ընդունված որոշումը համապատասխանաբար վերանայվեն,
- կա՛մ պետք է անցկացվի նոր քվեարկություն՝ մասնակիցների, ներառյալ ԵՄԱ-ի պատշաճ ծանուցմամբ,
- կա՛մ, որպես վերջին միջոց, պետք է կրկնվի 2022 թվականի մայիսի 10-ի նախադեպը, երբ վիճելի իրավիճակում (որը դեռևս առկա է), չքվեարկածներին լրացուցիչ քվեարկելու հնարավորություն էր տրվել։ Չնայած, ինչպես այն ժամանակ նշվել էր մեր կազմակերպության կողմից, ընտրված այդ տարբերակը հեռու էր իդեալական լինելուց, այնուամենայնիվ, որպես արդեն իսկ կիրառվածի կրկնություն, այն մեր կողմից կարող է դիտարկվել որպես փոխզիջման հնարավորություն:

Ana Furtuna, Director of the EaP CSF Secretariat
With this letter, Yerevan Press Club expresses its indignation and protest over the violations of basic procedural norms found in the activities of Eastern Partnership Civil Society Forum’s Armenian National Platform that affect the status and rights of our organization.
I wish to remind you that in May 2022, YPC resigned its ANP membership due to a procedural violation found during the elections of the CSF National Coordinator. Notwithstanding, our organization had confirmed its status as a CSF delegate and had continued its participation in the Forum’s activities in various formats.
According to the information retrieved from ANP partners, Yerevan Press Club’s status as a CSF delegate was duly acknowledged when establishing the quorum to vote of no confidence in the ANP national facilitator on June 9, 2023. The YPC representative, however, has not been notified that, despite YPC’s ceased membership, it was still eligible to vote and has thus refrained from having any impact on the decisions made in an organization that Yerevan Press Club is no longer a member of. Another reason for such a decision was that during ANP’s most recent meetings earlier this May, YPC’s eligibility to vote has not been addressed by the participating members when discussing the agenda for the June 9 meeting.
We firmly insist that the procedural norms directly related to our participation that have been violated must be observed. They should have either excluded YPC’s vote while determining the quorum or duly informed our organization of our eligibility to vote.
Unfortunately, this is not the first gross procedural breach that has been committed and it ultimately casts doubt on the legality of ANP’s decisions and activities of the past year and beyond.
Yerevan Press Club hereby demands that one of the following acceptable procedural resolutions be applied with regard to the quorum and agenda of the meeting of June 9, 2023.
- Either our organization is altogether excluded when establishing the quorum, or the statement of the voting results and the final decision be revised accordingly.
- Or a new voting be organized with all participants, including YPC, being duly notified.
- Or, as a last resort, the precedent of May 10, 2022, be utilized wherein in a dispute (still ongoing), the non-participating members were given another chance to vote. This resolution, as our organization later emphasized, is far from perfect, but can be viewed as an acceptable compromise resolution.