Գերմանական 4 առանցքային քաղաքական հիմնադրամների Հվ․ Կովկասի ղեկավարների՝ Գերմանիայի իշխանություններյն եւ ԵՄ-ին ուղղված հոդված-կոչը Ֆրանկֆուրտեր ալգեմայնե զեյթունք գերմանական առաջատար լրատվամիջոցում (բնօրինակը, ինչպես նաեւ նախորդող երեք կարեւոր իրադարձությունների հղումները մեկնաբանություններում)
Մարսել Ռոթիգ, Ստեֆան Մալերիուս, Սոնյա Շիֆերս, Քաթրին Բաննախ
Գերմանիան և Եվրոպան այժմ պետք է շտապ ներգրավվեն Հայաստանի հետագա ապակայունացումից խուսափելու, Ադրբեջանի դաժան գործողությունները զսպելու և տարածաշրջանում բռնկումը կանխելու համար։
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի բռնի նվաճումից հետո Հայաստանը կանգնած է մեծ մարտահրավերների և անորոշ ապագայի առաջ։ Ռուսաստանը չի կատարել Հայաստանի ավանդական պաշտպանիչ տերության և դաշնակցի իր դերը, ճնշում է երկրի վրա և դե ֆակտո անցել է Ադրբեջանի կողմը։ Մի կողմից, Ռուսաստանի անգործությունը տարածաշրջանում ռուսական ազդեցության անկման նշան է։ Մյուս կողմից, ակնհայտ է, որ Ռուսաստանը խրախուսում եւ ուժգնացնում է բազմաթիվ հայերի հիասթափությունը 2018 թվականի Թավշյա հեղափոխությունից ի վեր ժողովրդավարական ճանապարհով լեգիտիմացված ղեկավարությունից՝ Նիկոլ Փաշինյանի ոչ պոպուլյար կառավարությանը պաշտոնանկ անելու և այն Մոսկվային հավատարիմ ուժերով փոխարինելու նպատակով։
Պատմական վերանայումներով և ագրեսիվ հռետորաբանությամբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը Լեռնային Ղարաբաղում տարած հաղթանակից հետո այժմ կոչ է անում Հայաստանի տարածքով դեպի իր էքսկլավ Նախիջևան արտատարածքային միջանցք ստեղծել: Իրական վտանգ կա, որ հաշվի առնելով հայկական թուլությունը, Ռուսաստանի լուռ համաձայնությունը և Արևմուտքի տատանվող արձագանքը, Ադրբեջանը կրկին կդիմի բռնության՝ իր առավելագույն պահանջներն իրականացնելու համար։ Միջազգային իրավունքի համաձայն, հայկական տարածքի վրա ադրբեջանական հարձակումը և Հայաստանի հարավում հողերի զավթումը ավելի հավանական են դարձել Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական սրացումից հետո: Ինչպես ցույց տվեցին վերջին մի քանի ամիսների իրադարձությունները, կոչերն այլեւս բավարար չեն։ Այս դեպքում ԵՄ-ն ագրեսիային պետք է պատասխանի կոշտ պատժամիջոցներով, ինչպես դա արեց Ուկրաինա Ռուսաստանի լայնամասշտաբ ներխուժումից հետո:
Գերմանիան և Եվրոպան այժմ պետք է շտապ ներգրավվեն՝ Հայաստանի հետագա ապակայունացումից խուսափելու, Ադրբեջանի դաժան գործողությունները զսպելու և տարածաշրջանում հրդեհը կանխելու համար։ Հայկական երիտասարդ ժողովրդավարությունը եվրոպական ապագա տանող ճանապարհին աջակցության կարիք ունի, նույնիսկ եթե այդ ճանապարհը ժայռոտ կլինի Ռուսաստանից կախվածության պատճառով:
Գերմանիան և Ֆրանսիան պետք է ստանձնեն համատեղ առաջնորդի դեր Եվրոպական միության շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ խաղաղությանն ուղղված ջանքերի համար։ Նրանք այժմ պետք է հստակ քաղաքական ազդանշաններ ուղարկեն, ինչպիսիք են վիզային ռեժիմի ազատականացումը և Հայաստանի մասնակցությունը Խաղաղության եվրոպական գործիքին: Բացի այդ, Հայաստանում եվրոպական դիտորդական առաքելությունը պետք է ավելացվի անձնակազմով և ընդլայնվի նրա մանդատը։ Ադրբեջանի վրա պետք է ազդել, որպեսզի առաքելության ներկայությունը հնարավոր լինի սահմանի ադրբեջանական կողմում և Լեռնային Ղարաբաղում։ Նման զիջումը հստակ ազդանշան կլինի Ադրբեջանի կողմից խաղաղության և ԵՄ-ի հետ հետագա համագործակցության ցանկության մասին:
Միաժամանակ, Գերմանիան և Ֆրանսիան պետք է աշխատեն պատժամիջոցների պլանների վրա, եթե Ադրբեջանը հարձակվի Հայաստանի վրա։
Լեռնային Ղարաբաղից աելի քան 100.000 հայերի ինտեգրվելը Հայաստանի համար թիվ մեկ խնդիրն է լինելու. Գերմանիան և ԵՄ-ն արդեն ստանձնել են պարտավորություններ, բայց նրանք պետք է ընդլայնեն դրանք և պատրաստվեն երկարաժամկետ մարդասիրական օգնության, օրինակ՝ բնակելի թաղամասերի կառուցման, հոգեսոցիալական աջակցության և տեղահանվածների համար տնտեսական հեռանկարների տրամադրման, օրինակ՝ գյուղատնտեսության և արհեստի բնագավառներում փոքր վարկերի միջոցով։
Գերմանիան պետք է զգալիորեն ընդլայնի իր քաղաքական և դիվանագիտական ներկայությունը Հայաստանում. Խոսքը առաջին հերթին Հայաստանի հարավում տեսանելիության մասին է։ Ֆրանսիան, որը գլխավոր հյուպատոսություն է բացել Սյունիքի մարզում, կարող է օրինակ ծառայել։ Գերմանիան և Ֆրանսիան այդպիսով կարևոր հակակշիռ կկազմեն տարածաշրջանում Ռուսաստանի և Իրանի ներկայությանը։ Անվտանգության ներկա իրավիճակից ելնելով` անհրաժեշտ է նաև Երևան գործուղել մշտական գործող գերմանացի ռազմական կցորդի։ Գերմանական վիզաների երեւանյան գրասենյակի աշխատակիցները նույնպես պետք է ավելացվեն. գերմանական վիզայի համար ամիսներ տեւած սպասման ժամկետները անընդունելի իրավիճակ է, որը հատկապես հիասթափեցնող է Հայաստանի երիտասարդ, գերազանց կրթված մարդկանց համար:
Որպես Ադրբեջանի մերձավոր գործընկեր՝ Թուրքիան առանցքային դեր ունի ճգնաժամից դուրս գալու հարցում։ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սկսված նորմալացման գործընթացը պետք է շատ ավելի վճռական աջակցություն ստանա Եվրոպայի կողմից։ Թուրքիան հսկայական շահեր կունենա կայուն իրավիճակից և Հայաստանի հետ իր սահմանների բացումից. ԵՄ-ն պետք է Անկարային հասկացնի, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բռնության հետագա սրումը չի բխում Թուրքիայի շահերից։ Գերմանիան նույնպես կարևոր դեր ունի այստեղ։
Ավելի քան 30 տարի Լեռնային Ղարաբաղի պահպանումը Հայաստանը միավորող քաղաքական տեսլականն էր։ Լեռնային Ղարաբաղի կորստի, Ռուսաստանից շրջվելու և Ադրբեջանի հետ պատերազմի վտանգի պայմաններում հայկական ժողովրդավարությունը չունի երկարաժամկետ տեսլական: Այնտեղի երիտասարդները վաղուց են տեսնում իրենց ապագան որպես Եվրոպայի մաս: Այդ իսկ պատճառով կարևոր է Հայաստանին տալ եվրոպական հեռանկար։ Դրա համար այսօր կարևոր է հիմքերը կառուցել։
Մարսել Ռոթիգը Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամի երկրի ներկայացուցիչն է Վրաստանում, Հայաստանում և Ադրբեջանում
Ստեֆան Մալերիուսը Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի «Քաղաքական երկխոսություն Հարավային Կովկաս» տարածաշրջանային ծրագրի ղեկավարն է

After the violent capture of Nagorno-Karabakh by Azerbaijan, Armenia faces the greatest challenges and an uncertain future. Russia has not fulfilled its role as a traditional protector and Armenian ally, is putting the country under increasing pressure and has de facto sided with Azerbaijan. On the one hand, Russian inaction is a sign of the decline of Russian power of influence in the region. On the other hand, it is obvious that Russia is fueling the disappointment of many Armenians with the leadership, which has been democratically legitimized since the Velvet Revolution in 2018, in order to push the unwelcome government of Nikol Pashinyans out of office and replace it with loyal forces to Muslim.
After the victory in Nagorno-Karabakh, the Azerbaijani leadership is now calling for an extraterritorial corridor through Armenia to his exclave of Nakhchivan with history revision and aggressive rhetoric. There is a real danger that, given the Armenian inferiority, Russia’s tacit tolerance and a hesitant reaction by West Azerbaijan, seeks the path of violence once again to enforce its maximum demands. An Azerbaijani offensive on Armenian territory under international law and a violent occupation of land in southern Armenia has become more likely after the military escalation in Nagorno-Karabakh. The events of recent months have shown that appeals are no longer sufficient. In this case, the EU must react with tough sanctions to aggression as it has done after Russia’s full invasion of Ukraine.
Germany and Europe now urgently need to become more involved in avoiding further destabilization of Armenia, to increase Azerbaijan’s brutal action and prevent a conflagration in the region. The young Armenian democracy needs support towards a European future, even if this path will be rocky due to the dependency on Russia.
Germany and France should play a joint leading role within the European Union for Armenia and the efforts to achieve peace with Azerbaijan. They should now send clear political signals such as visa liberalization and Armenia’s participation in the European Peace Facility. In addition, the European observer mission in Armenia needs to be increased in personnel and extended in its mandate. Azerbaijan must be allowed to enable the presence of the mission on the Azerbaijani side of the border and in Nagorno-Karabakh. Such a concession would be a clear signal of Azerbaijan’s desire to achieve peace and further cooperation with the EU. At the same time, Germany and France should work on sanctions plans in the event that Azerbaijan attacks Armenia.
Demonstration in Armenien: Menschen protestieren Ende September gegen Premierminister Nikol Paschinjan.
Demonstration in Armenia: People protest against Prime Minister Nikol Pashinyan at the end of September. dpa
The integration of more than 100,000 people from Nagorno-Karabakh will be a century task for Armenia. Germany and the EU have already made commitments but should extend them and adapt to long-term humanitarian aid, for example in the construction of residential districts, psychosocial support and the granting of an economic perspective for displaced persons, for example through small loans for agriculture and crafts.
Germany should significantly expand its political and diplomatic presence in Armenia. This is mainly about visibility in the south of Armenia. The model can be France, which opened a Consulate General in the province of Sjunik. This would make Germany and France an important counterpoint to the presence of Russia and Iran in the region. In view of the current security situation, it is also necessary to send a permanently present German military attaché to Yerevan. The staff of the German visa office in Yerevan should also be increased: months of waiting times for a German visa are an unacceptable condition, which is particularly frustrating for young, excellently trained people from Armenia.
As a close partner of Azerbaijan, Turkey has a key role to play in tackling the crisis. The process of normalization between Armenia and Turkey has begun and must be supported much more decisively by Europe. Turkey would benefit enormously from a stable situation and the opening of the Armenian borders. The EU must make it clear to Ankara that a further escalation of violence between Armenia and Azerbaijan is not in the interest of Turkey. This is also an important role for Germany.
For more than 30 years, the preservation of Nagorno-Karabakh was Armenia’s unifying political vision. With the loss of Nagorno-Yj Karabakh, the turning around Russia, and the danger of a war with Azerbaijan, Armenian democracy lacks a long-term vision. Young people there have long recognized their future as part of Europe. It is therefore important to give Armenia a European perspective. To this end, it is important to build the basics today.
Marcel Röthig is the country’s representative of the Friedrich Ebert Foundation in Georgia, Armenia and Azerbaijan
Stephan Malerius is Head of Regional Political Dialogue South Caucasus of the Konrad Adenauer Foundation
Sonja Schiffers is Head of the South Caucasus Regional Office of the Heinrich Böll Foundation
Katrin Bannach is the project manager of the Friedrich Naumann Foundation for Freedom in the South Caucasus