Ժողովրդավարական քաղաքացիական և քաղաքական ուժերի պլատֆորմը անցկացրեց Հայաստանի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու վերաբերյալ հանրաքվեին նվիրված ֆորում
20 հունիսի, 2024 – Երևան, Հայաստան
Այսօր Ժողովրդավարական քաղաքացիական և քաղաքական ուժերի հարթակը անցկացրեց Հայաստանի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու հանրաքվեին նվիրված ֆորում։ Ֆորումը տեղի ունեցավ Երևանի Անի Պլազա հյուրանոցում: Միջոցառմանը մասնակցում էին ժողովրդավարական արտախորհրդարանական քաղաքական կուսակցությունների և ՔՀԿ-ների ներկայացուցիչներ, ակտիվիստներ և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության այլ առաջնորդներ և ներկայացուցիչներ: Համաժողովին ներկա էին նաև Հայաստանում օտարերկրյա դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ։
Մասնակիցները կարևորեցին Հայաստանի՝ եվրոպական ազգերի ընտանիքին միանալու անհրաժեշտությունը, քանի որ դա Հայաստանի ժողովրդի համար կապահովի անվտանգության և բարգավաճման ավելի բարձր մակարդակ և կբարելավի մարդու և քաղաքական իրավունքները Հայաստանում: Մասնակիցները նաև քննարկեցին ինչպես Հայաստանի կառավարության, այնպես էլ Հայաստանի քաղհասարակության, բիզնեսների և անհատ քաղաքացիների կողմից լուրջ ջանքեր գործադրելու անհրաժեշտությունը, որպեսզի երկիրը հասնի և պահպանի եվրոպական չափանիշները մի շարք առանցքային ոլորտներում, այդ թվում՝ անվտանգության, կառավարման, տնտեսության, հարկման, կանանց և փոքրամասնությունների իրավունքների։
Շահագրգիռ քննարկումներից հետո մասնակիցները ստորագրեցին մի բանաձև, որով Հայաստանի կառավարությանը կոչ արվեց համաժողովի անցկացման օրվանից չորս ամսվա ընթացքում անցկացնել Հայաստանի Եվրոպական միությանն անդամակցելու հանրաքվե:

Democratic Civic and Political Forces Platform Hosts Forum dedicated to the Referendum on Armenia joining the European Union
June 20, 2024 – Yerevan, Armenia
Today the Democratic Civic and Political Forces Platform hosted the Forum on the Referendum on Armenia joining the European Union. The Forum took place at the Ani Plaza Hotel in Yerevan. Participants of the event included representatives of democratic non-parliamentary political parties and CSOs, activists, and other leaders and members of the Armenian civil society. Representatives of the foreign diplomatic corps in Armenia were also present at the Forum.
Participants highlighted the need for Armenia to join the European family of nations as it would provide the nation with a greater level of security and prosperity and improve human and political rights in Armenia. Participants also discussed the need for both the Armenian government, as well as Armenian businesses and individual citizens to undertake serious efforts to make the country reach and maintain European standards in several key areas including, among others, food safety, governance, economy, taxation, women’s and minorities rights.
In the aftermath of productive discussions, participants signed a Resolution Petitioning the Government of Armenia to Conduct within four months of the forum’s date a National Referendum on Armenia joining the European Union.