2024 թվականի մայիսի 20-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հյուրընկալել էր ԵՄ Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի (ԱլԳ ՔՀՖ) Հայաստանի ազգային պլատֆորմի պատվիրակությանը։ ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմի ազգային համակարգող Էդգար Խաչատրյանի նախաձեռնությամբ և Բելգիայի Թագավորությունում ՀՀ դեսպան, Եվրամիությունում Հայաստանի առաքելության ղեկավար Տիգրան Բալայանի աջակցությամբ կայացած հանդիպման նպատակն էր հարթակի ներկայացուցիչներին տեղեկացնել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների վերջին զարգացումների մասին, քննարկել ընթացիկ խնդիրները և բացահայտել հնարավոր լուծումները:
Դեսպան Բալայանը և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ, դեսպան Սամվել Մկրտչյանը ողջունեցին հարթակի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին։ Դեսպան Բալայանը ներկայացրեց Հայաստան-ԵՄ համագործակցության ընդլայնման ռազմավարական առաջնահերթությունները։
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցները մտահոգություն հայտնեցին Հայաստանի եվրաինտեգրմանն առնչվող քաղաքականության մշակման մեջ քաղաքացիական հասարակության սահմանափակ ներգրավվածության վերաբերյալ և առաջարկեցին հետագա խորհրդակցությունների համար կիսվել իրենց փորձով: Հիմնական թեմաները ներառում էին վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսելու հեռանկարները և այնպիսի մարտահրավերների լուծումը, ինչպիսիք են հետընդունման համաձայնագիրը և սահմանների կառավարման քաղաքականությունը:
Քննարկումները կենտրոնացած էին նաև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) շրջանակներում ռազմավարություններ իրականացնելու պետական կառույցների մասնագիտական կարողությունների և ԵՄ հետ ավելի բարձր մակարդակի համագործակցության պահանջները բավարարելու նրանց կարողության վրա: Բնապահպանական ՀԿ-ներն ընդգծեցին ՀԸԳՀ-ի բնապահպանական դրույթների մասնագիտական վերանայման անհրաժեշտությունը և COP-29 բյուրոյում Հայաստանի ներկայացուցչի հետ ՀԿ խորհրդակցությունների դյուրացման կարևորությունը:
Ի լրումն, ՔՀԿ-ները քննադատորեն անդրադարձան հայ-ադրբեջանական ներկայիս հարաբերություններին՝ ընդգծելով ԵՄ դերը Հայաստանի դիմակայունության ամրապնդման գործում՝ Ուկրաինայում շարունակվող պատերազմի, Ադրբեջանի կառավարության ագրեսիայի և ավելի լայն գլոբալ աշխարհաքաղաքական տատանումների պայմաններում: Նրանք նաև քննարկեցին 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից և դրան հաջորդած Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ամբողջական էթնիկ զտումներից հետո ադրբեջանցի ռազմական հանցագործների դեմ պատժամիջոցների կիրառման հնարավորությունը։ Ներկաները նաև ընդգծեցին Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանության և ռազմագերիների վերադարձի ապահովմանն ուղղված ջանքերի հրատապ անհրաժեշտությունը։
30 Մայիսի, 2024
ԵՄ արեվելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի հայաստանի ազգային պլատֆորմի ներկայացուցիչների հանդիպումը ՀՀ ԱԳՆ-ում

On May 20th, 2024, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia hosted a Delegation from the Armenian National Platform of the EU’s Eastern Partnership Civil Society Forum (EaP CSF). The meeting, initiated by Edgar Khachatryan, National Facilitator of the Armenian National Platform of the EAP CSF, and supported by Tigran Balayan, Ambassador of the Republic of Armenia to the Kingdom of Belgium and head of Mission of Armenia to the European Union, aimed to update platform representatives on recent developments in Armenia-EU relations, discuss current challenges, and explore potential solutions.
Ambassador Balayan and Ambassador Samvel Mkrtchyan, head of the European Department at the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, welcomed the platform’s civil society representatives. Ambassador Balayan provided insights into the strategic priorities for enhancing Armenia-EU cooperation.
During the meeting, participants expressed concerns about the limited involvement of civil society in the development of policies related to Armenia’s European integration and offered their expertise for future consultations. Key topics included the prospects for initiating a Visa-liberalization dialogue and addressing challenges such as the readmission agreement and border-management policies.
Discussions also focused on the professional capacities of state institutions to implement strategies under the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) and their ability to meet the demands for higher-level cooperation with the EU. Environmental NGOs highlighted the need for a professional review of environmental provisions in CEPA and the importance of facilitating NGO consultations with the Armenian representative in the COP-29 Bureau.
Additionally, the CSOs critically discussed current Armenian-Azerbaijani relations, highlighting the EU’s role in enhancing Armenia’s resilience amid the ongoing war in Ukraine, Azerbaijani governmental aggressions, and wider global geopolitical turbulence. They also examined the feasibility of imposing sanctions on Azerbaijani war criminals from the 2020, 44-day war and the subsequent complete ethnic cleansing of Armenians from Nagorno-Karabakh. The attendees also highlighted the urgent need for targeted efforts to protect Armenian cultural heritage in Nagorno-Karabakh and to secure the return of Prisoners of War.