«Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» հաշիվների սառեցումը ժողովրդավարական արժեքներից շեղում է. ԱլԳ ՔՀՖ ՀԱՊ
25 նոյեմբեր 2023թ․, ք․Երեւան
2023 թվականի հուլիսի 21-ին «Անկախ դիտորդ» դաշինքը հանդես եկավ «Փաստերի ստուգման հարթակի» հետ համատեղ կատարված հետաքննությամբ, որում ձայնագրություններով ի ցույց էր դրվել այն, որ Սպիտակ համայնքի մի շարք համայնքային ծառայողներ Երևանում կայանալիք տեղական ընտրություններում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համար ընտրողների ցուցակագրումներ են իրականացնում:
Ի պատասխան, «Քաղաքացիական պայմանագիրը» դատական հայց ներկայացրեց «Անկախ դիտորդ» դաշինքի անդամ հանդիսացող և ԵՄ Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի անդամ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի դեմ՝ պահանջելով հերքել հրապարակումը և կուսակցությանը փոխանցել մեկ միլիոն դրամ՝ որպես բարոյական վնասի հատուցում: Անգամ ավելին, իշխող կուսակցությունը, որպես հայցի ապահովման միջոց, դատարանից խնդրել է մեկ միլիոն դրամ սառեցնել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» բանկային հաշվին:
ԵՄ ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմը համարում է, որ հայցի ապահովման միջոց խնդրելով և կիրառելով՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը և դատարանը պատժում են իշխանությունների համար անցանկալի քննադատություն իրականացնող հասարակական կազմակերպությանը:
Ավելին, մենք համարում ենք, որ նման քայլերով Հայաստանում նեղացվում է քաղաքացիական հասարակության տարածքը: Սա աննախադեպ քայլ է: Նույնիսկ 2017 թվականին, երբ 114 դպրոցներում ՀՀԿ-ի կողմից վարչական ռեսուրսի չարաշահման մասին հոդվածին ի պատասխան «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» դեմ հայցադիմումներ ներկայացվեցին, ՀԿ-ի դեմ հայցի ապահովման միջոց չկիրառվեց և ՀԿ-ի գործունեության համար խոչընդոտներ չստեղծվեցին:
Հիմք ընդունելով վերոգրյալը, միանալով մի շարք լրագրողական ՀԿ-ների՝ սեպտեմբերի 6-ի հայտարարության պահանջներին, կիսելով Երևանի ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագրի» կողմից վարչական ռեսուրսի չարաշահման մասին «Անկախ դիտորդ» դաշինքի մտահոգությունները, ինչպես նաև ընդգծելով ժողովրդավարության արժեքներից նահանջի ու քաղաքացիական հասարակության տարածքի նեղացման անթույլատրելիությունը՝ ԵՄ ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմը կոչ է անում՝
- Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանին՝ բավարարել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» միջնորդությունը՝ հայցի ապահովումը (և գույքի վրա 1 միլիոն դրամի չափով արգելանքը) վերացնելու մասին,
- «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը՝ հրաժարվել հայցի ապահովման միջոց կիրառելու միջնորդությունից, ինչպես նաև ապագայում զերծ մնալ իշխանություններին քննադատող ՀԿ-ներին պատժելու ու ընտրությունների ժամանակ խնդրահարույց մեթոդների դիմելու փորձերից,
- Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանին և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը՝ համաձայնել «Անկախ դիտորդի» անդամ այլ կազմակերպությունների («Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի» և «Ուղղակի ժողովրդավարություն» ՀԿ-ի)՝ որպես պատասխանող ներգրավվելու առաջարկությանը:

Freezing the accounts of Union of Informed Citizens NGO constitutes a departure from democratic values: EaP CSF ANP
On July 21, 2023, the Independent Observer Alliance published an investigation carried out in coordination with the Fact Investigation Platform, which contained recordings indicating that a number of officials of the Spitak community were preparing lists of voters for the ruling Civil Contract Party running in the local elections in Yerevan.
In response, the Civil Contract Party filed a lawsuit against the Union of Informed Citizens NGO, a member of the Independent Observer Alliance and a member of the Armenian National Platform of the EU Eastern Partnership Civil Society Forum, demanding to refute the publication and pay the party one million AMD in moral damages. Moreover, as a measure of securing claim, the ruling party asked the court to freeze 1 million AMD on the bank account of the Union of Informed Citizens NGO.
The Armenian National Platform of the EU Eastern Partnership Civil Society Forum considers that by requesting a measure of securing the claim, which was eventually granted, the Civil Contract Party and the court are taking punitive action against the non-governmental organization for their unwelcome criticism of the authorities.
Moreover, we consider that such steps shrink the space for civil society in Armenia. Even in 2017, when lawsuits were filed against the Union of Informed Citizens in response to the article about the misuse of administrative resources by the Republican Party of Armenia in 114 schools of Armenia, no measure of securing the claim was applied against the NGO and no obstacles were created for its activities.
In view of the above, the Armenian National Platform of the EU Eastern Partnership Civil Society Forum joins the statement of a number of media-related NGOs of 6 September 2023, sharing the concerns of the Independent Observer Alliance about the misuse of administrative resources by the Civil Contract Party in the local elections in Yerevan, as well as emphasizing the inadmissibility of deviating from the values of democracy and shrinking the space for civil society. Thus, the Armenian National Platform of the EU Eastern Partnership Civil Society Forum urges:
1. the Court of General Jurisdiction of Yerevan to grant the motion of the Union of Informed Citizens NGO to revoke its decision on applying the measure of securing the claim (and the lien on the property in the amount of 1 million AMD);
2. the Civil Contract Party to withdraw its claim to apply the measure of securing the claim, as well as to refrain from attempts to take punitive action against NGOs criticizing the authorities and refrain from resorting to controversial methods during elections in the future;
3. the Court of General Jurisdiction of Yerevan and the Civil Contract Party to agree to the offer of other member organizations of the Independent Observer Alliance (Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office and Direct Democracy NGO) to be involved as respondents in the case.