Արեւելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմը դատապարտում է ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի չեղարկումը
2025 թվականի հոկտեմբերի 3, Երեւան
Այս տարվա սեպտեմբերի 30-ին լրացավ երկու տարին Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) հայ ժողովրդի լիակատար բռնագաղթեցման իրենց պատմական հայրենիքից, որտեղ նրանք անընդմեջ ապրել են վերջին 3000 տարիների ընթացքում: Այս աննախադեպ պատերազմական հանցագործությունը, որին նախորդել էր ինը ամսվա շրջափակումը եւ պաշարումը, որը հանգեցրել էր մարդասիրական ճգնաժամի եւ որը ուղեկցվեց հայկական մշակութային ժառանգության՝ ճարտարապետական հուշարձանների, եկեղեցիների եւ վանքերի ոչնչացմամբ, կրկին կազմակերպվել էր Ալիեւի բռնատիրական ռեժիմի կողմից՝ Ռուսաստանի հետ համատեղ, որը տարածաշրջանում ներկայացված էր իր «խաղաղապահներով»: Լեռնային Ղարաբաղից փախստականների ընդհանուր թիվը հասել է 150.000-ի:
Այս տարվա սեպտեմբերի 27-ին լրացավ հինգ տարին այն բանից, երբ Ադրբեջանի Հանրապետությունը սկսեց եւս մեկ ագրեսիվ եւ չհրահրված պատերազմ, որին աջակցում էին Թուրքիան, Իսրայելը եւ Պակիստանը, եւ որին մասնակցում էին Սիրիայից եկած հազարավոր իսլամիստ ջիհադիստներ: Այս պատերազմի ընթացքում հայ բնակչությունը լիովին վտարվեց Հադրութի շրջանի տարածքից, ինչպես նաեւ մասամբ՝ Մարտունու եւ Մարդակերտի շրջաններից։
Այս տարվա սեպտեմբերի 2-ին լրացավ 34 տարին Ժողովրդական պատգամավորների Լեռնային Ղարաբաղի մարզային եւ Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակումից՝ Ադրբեջանական ԽՍՀ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի (ԼՂԻՄ) եւ հարակից Շահումյանի շրջանի սահմաններում։ Այս որոշումը կայացվել է ի պատասխան նորաստեղծ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի բնակչության դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի, որը շարունակեց խորհրդային իշխանությունների կողմից սկսված ցեղասպան քաղաքականությունը՝ Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում, Նախիջեւանում, Շամխորում, Չարդախլուում, Գետաշենում եւ այլ շրջաններում ջարդերով եւ էթնիկ զտումներով, ինչպես նաեւ խորհրդային զորքերի հետ համատեղ ադրբեջանական ՕՄՕՆ հատուկ նշանակության ուժերի կողմից իրականացված «Կոլցո» գործողության։ Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը հռչակվել է «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետությունների դուրս գալու կարգի մասին» ԽՍՀՄ օրենքին լիովին համապատասխան։
Այս տարվա նոյեմբերի 9-ին լրանում է Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի կողմից հրադադարի մասին հռչակագրի ստորագրման հինգերորդ տարեդարձը, որով հակամարտության կողմերը պարտավորվում էին մնալ իրենց զբաղեցրած դիրքերում, իսկ Ադրբեջանը երաշխավորում էր քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների անարգել ու անվտանգ անցումը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով։ Այս հայտարարությունը չի չեղարկվել ստորագրող կողմերից որեւէ մեկի կողմից, սակայն դրա դրույթները խախտվել են Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի կողմից՝ առանց վերջինների կողմից որեւէ պատասխանատվություն կրելու։
2025 թվականի սեպտեմբերի 1-ին ԵԱՀԿ նախարարների խորհուրդը, հիմնվելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների կողմից այս տարվա օգոստոսի 8-ին ստորագրված համատեղ կոչի վրա, որոշեց փակել ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացը եւ դրան կից կառույցները։ Մինսկի գործընթացը փակելու որոշումը միաձայն ընդունվել է ԵԱՀԿ բոլոր 57 մասնակից պետությունների կողմից։
Հիմնվելով վերը նշված փաստերի եւ այն փաստի վրա, որ
— Ադրբեջանի կողմից չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բռնազավթումը հերթական ռազմական ագրեսիայի հետեւանք էր, ինչը ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի եւ միջազգային իրավունքի այլ նորմերի կոպիտ խախտում էր․
— Ադրբեջանի ագրեսիան ուղեկցվեց մարդասիրական ճգնաժամի ստեղծմամբ, քաղաքացիական բնակչության վտարմամբ եւ նրա պատմական ժառանգության ոչնչացմամբ, որի արդյունքում, միջազգային հանրության անտարբերության պայմաններում, Ալիեւի բռնապետական ռեժիմն ավարտեց Արցախի ժողովրդի էթնիկ զտումը․
— այս գործողությունները դարձան Ալիեւի բռնապետական ռեժիմի ցեղասպանական քաղաքականության տրամաբանական ավարտը, որը 44-օրա պատերազմից հետո բացահայտ հայտարարել է, որ պարզապես օգտագործել է Մինսկի գործընթացը ժամանակ շահելու, նախապատրաստվելու եւ, ի վերջո, Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը ուժով «լուծելու» համար՝ խախտելով բոլոր պայմանավորվածությունները․
— չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների մակարդակը, ըստ Human Rights Watch-ի եւ Freedom House-ի հեղինակավոր վարկանիշների, մի կարգ ավելի բարձր էր, քան Ադրբեջանում, որը նույն վարկանիշների համաձայն աշխարհի ամենավատ բռնապետություններից մեկն է, որտեղ ոչնչացված է իրական քաղաքացիական հասարակությունը եւ ընդդիմությունը, իսկ բռնապետությանը դիմադրող քաղաքացիական ակտիվիստների բացարձակ մեծամասնությունը կամ բանտերում է, կամ սպանված, կամ էլ արտագաղթել է․
— Լեռնային Ղարաբաղը գրավելուց հետո ադրբեջանական զորքերը ներխուժեցին Հայաստանի տարածք՝ գրավելով նրա ինքնիշխան տարածքի ավելի քան 250 քառակուսի կիլոմետրը, որը նրանք շարունակում են պահել մինչ օրս՝ միաժամանակ սպառնալով գրավել նոր հայկական տարածքներ, մասնավորապես՝ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքը»․
— նույնիսկ խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումից հետո Ադրբեջանը շարունակում է պահել մոտ 30 ռազմագերի եւ պատանդ․
— համաձայնությունը ստորագրելու ԵԱՀԿ անդամ պետություններին ուղղված այնպիսի մի փաստաթղթի տակ, որում կոչ է արվում լուծարել Մինսկի գործընթացը, կամ Ադրբեջանի անօրինական գործողությունների եւ հանցագործությունների դեմ միջազգային դատարաններից իրավական հայցերը հետ վերցնելու, ինչպես նաեւ հայ-ադրբեջանական սահմանից Եվրամիության դիտորդներին հետ կանչելու համաձայնությունը Հայաստանի ղեկավարությումը տվել է Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմի սպառնալիքի ներքո։ Ադրբեջանի կողմից հետագա ագրեսիայից խուսափելու համար Հայաստանի վարչապետը նույնիսկ չի համարձակվում բարձրացնել Լեռնային Ղարաբաղից 150,000 փախստականների օրինական իրավունքների հարցը, եւ առավել եւս՝ Ադրբեջանից կես միլիոնից ավելի հայ փախստականների իրավունքների․
— նույնիսկ այն բանից հետո, որ ուժի սպառնալիքով Հայաստանից բոլոր հնարավոր եւ անհնար զիջումները ստանալուց եւ ամբողջությամբ Բաքվում գրված խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումից հետո, որտեղ չեն հիշատակվում փախստականների իրավունքները կամ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման եւ ինքնակառավարման իրավունքը, բռնապետ Ալիեւը շարունակեց սադրիչ հայտարարություններ անել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի՝ սեպտեմբերի 25-ի նիստում, որոնք ուղղված էին Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ փաստերի մանիպուլյացիային եւ նենգափոխմանը, 3 անգամ պատարզմ սկսած Ադրբեջանին որպես զոհ ներկայացնելուн, ինչպես նաեւ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ դնելուն․
— չնայած Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները (ԱՄՆ, Ռուսաստան, Ֆրանսիա) արտահայտել են իրենց հավատարմությունը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը, այդուհանդերձ նրանք դեմ արտահայտվեցին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից 2008 թվականի մարտի 14-ին բանաձեւի ընդունմանը, որը պահանջում էր «բոլոր հայկական ուժերի անհապաղ, ամբողջական եւ անվերապահ դուրսբերում Ադրբեջանի Հանրապետության բոլոր օկուպացված տարածքներից», քանի որ նրանք բանաձեւը համարեցին միակողմանի, որի արդյունքում դրա օգտին քվեարկեց միայն 39 երկիր, որոնց մեծ մասը Մերձավոր Արեւելքի եւ Աֆրիկայի իսլամական միապետություններ եւ ավտոկրատիաներ․
եւ նաեւ,
— ընդհանուր առմամբ ողջունելով ԱՄՆ միջնորդական ջանքերը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունները կարգավորելու ու տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ, ինչպես նաեւ երկու երկրների համաձայնությունը՝ ճանաչելու միմյանց տարածքային ամբողջականությունը եւ ապաշրջափակելու ճանապարհներն ու հաղորդակցությունները այն երկրների ինքնիշխանության շրջանակներում, որոնց տարածքով անցնում են, ներառյալ՝ TRIPP-ը.
— շնորհակալություն հայտնելով Եվրոպական Միությանը հայ-ադրբեջանական սահմանին իր դիտորդների տեղակայման համար, որը հանգեցրել է տարածաշրջանում հարաբերական խաղաղության եւ կայունության, ինչպես նաեւ Լեռնային Ղարաբաղից փախստականներին տրամադրված մարդասիրական օգնության եւ Հայաստանի եւ, մասնավորապես, Ադրբեջանին սահմանակից նրա շրջանների դիմադրողականությունն ապահովելու հարցում հետեւողական քայլերի համար.
— հիմնվելով Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի ղեկավար կոմիտեի 2021թ․ մայիսի 6-ի հայտարարության վրա, որով աջակցություն էր հայտնում ԵՄ հայտարարությանը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վերջին հակամարտության ժամանակ ռազմագերիների վերաբերյալ, ԱլԳ ՔՀՖ համանախագահների 2022թ․ դեկտեմբերի 23-ի հայտարարության վրա՝ Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, ԱլԳ ՔՀՖ ղեկավար կոմիտեի անդամների 2023թ․ սեպտեմբերի 21-ի հայտարարության վրա, որով կոչ էր արվում անհապաղ դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտումները, ինչպես նաեւ իր 2022թ․ մարտի 4-ի, օգոստոսի 15-ի, սեպտեմբերի 19-ի, դեկտեմբերի 23-ի, 2023թ․ մարտի 10-ի, օգոստոսի 16-ի, 2024թ․ մարտի 26-ի եւ 2025թ․ մարտի 3-ի հայտարարությունների վրա․
Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի
Հայաստանի ազգային պլատֆորմը
— անընդունելի է համարում Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության էթնիկ զտման միջոցով խնդրի «լուծումը» լեգիտիմացնելու փորձերը, ինչպես նաեւ ուժի իրավունքի գերակայությունը միջազգային իրավունքի ուժի նկատմամբ, որը միայն սրում է հակամարտությունը եւ դարձնում է այն հետաձգված։
— դատապարտում է ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի որոշումը՝ լուծարելու ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացը եւ դրան առնչվող կառույցները, որոնք Արցախի ժողովրդի վերջին հույսն էին՝ իրենց ճակատագիրը միջազգային իրավունքի շրջանակներում լուծելու համար, այս որոշումը համարելով ԵԱՀԿ-ի, նրա յուրաքանչյուր անդամի եւ, մասնավորապես, իր Մինսկի խմբի համանախագահների՝ Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի հրաժարում պատասխանատվությունից, միջազգային իրավունքից, մարդու եւ ժողովուրդների իրավունքներից, տարրական համամարդկային արժեքներից եւ միջազգային հանրության կապիտուլյացիա ագրեսիվ, խավիարանավթային արեւելյան բռնապետության առջեւ,
— կոչ է անում Միացյալ Նահանգներին եւ Ֆրանսիային՝ որպես լուծարված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ, վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ճակատագրի, իրենց հայրենիքում անվտանգ ապրելու իրավունքի ապահովման հարցում իրենց ստանձնած պարտավորություններին եւ այդ նպատակով հրավիրել միջազգային համաժողով՝ միջազգային իրավունքի եւ ազգերի ու ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքների հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով, իսկ մինչ այդ ստեղծել միջազգային փաստահավաք առաքելություն՝ հակամարտության բոլոր կողմերի գործողությունները միջազգային իրավունքի տեսանկյունից գնահատելու համար,
— կոչ է անում միջազգային հանրությանը եւ նրա քաղաքական կառույցներին ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր ռազմագերիներին եւ պատանդներին ազատ արձակելու համար,
— կոչ է անում Եվրամիությանը, Միացյալ Նահանգներին եւ բոլոր ժողովրդավարական երկրներին ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ Լեռնային Ղարաբաղում եւ այլուր էթնիկ զտումների կազմակերպման եւ այլ ռազմական հանցագործություններին մեղսակից բոլոր ադրբեջանցի պաշտոնյաներին պատասխանատվության ենթարկելու համար,
— կոչ է անում ՄԱԿ-ին, Միացյալ Նահանգներին, Ֆրանսիային եւ բոլոր ժողովրդավարական երկրներին ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղից բոլոր փախստականների անվտանգ վերադարձը իրենց հայրենիք, նրանց բոլոր իրավունքների վերականգնումը, այդ թվում՝ սեփականության իրավունքի, եւ ՄԱԿ-ի մանդատի ներքո միջազգային խաղաղապահ առաքելության կողմից նրանց անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ,
— կոչ է անում Եվրամիությանը, Միացյալ Նահանգներին եւ բոլոր ժողովրդավարական երկրներին ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ աջակցելու տարածաշրջանի բոլոր երկրներում ժողովրդավարացման գործընթացին եւ նվազեցնելու Ռուսաստանի ապակառուցողական ազդեցությունը։

The Armenian National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum Condemns the Closure of the Minsk Process
October 3, 2025, Yerevan
September 30th of this year marked two years since the complete expulsion of the Armenian people of Artsakh (Nagorno-Karabakh), their historical homeland where they had lived continuously for the past 3,000 years. This unprecedented war crime, preceded by a nine-month blockade and siege that led to a humanitarian crisis and accompanied by the destruction of Armenian cultural heritage—architectural monuments, churches, and monasteries—was once again orchestrated by the dictatorial Aliyev regime, together with Russia, represented in the region by its “peacekeepers.” The total number of refugees from the NKR has reached 150,000.
September 27th of this year marked five years since the Republic of Azerbaijan launched yet another aggressive and unprovoked war, supported by Turkey, Israel, and Pakistan, and involving thousands of Islamic jihadists from Syria. During this war, the Armenian population was completely expelled from the territory of the Hadrud district, as well as partially from the Martuni and Mardakert districts of the Nagorno-Karabakh Republic.
September 2nd of this year marked 34 years since the proclamation, at a joint session of the Nagorno-Karabakh Regional and Shahumyan District Councils of People’s Deputies, of the Nagorno-Karabakh Republic within the borders of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast (NKAO) and the adjacent Shahumyan District of the Azerbaijan SSR. This decision was made in response to the military aggression unleashed by the newly established Azerbaijan Republic against the population of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast, which continued the genocidal policy against the Armenian population of Azerbaijan, initiated by the Soviet authorities with pogroms and ethnic cleansing in Sumgait, Baku, Kirovabad, Nakhichevan, Shamkhor, Chardakhlu, Getashen, and other regions, as well as Operation “Koltso” (Ring), carried out by the Azerbaijani OMON special forces jointly with Soviet troops. The independence of the NKR was proclaimed in full compliance with the USSR Law “On the Procedure for the Secession of Soviet Republics from the USSR.”
November 9 of this year marks five years since the signing of the Ceasefire Declaration by Armenia, Azerbaijan, and Russia, which stipulated that the parties to the conflict maintain their positions and that Azerbaijan would provide security guarantees for the unimpeded passage of citizens, vehicles, and cargo in both directions through the Lachin Corridor. This Statement has not been denounced by any of the signatory parties, but its provisions have been violated by Azerbaijan and Russia, without incurring any liability for the latter.
On September 1, 2025, the OSCE Ministerial Council, based on a joint appeal signed on August 8 by the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan, decided to close the OSCE Minsk Process and its associated structures. The decision to close the Minsk Process was adopted unanimously by all 57 OSCE participating States.
Based on the above facts, and the fact that
– Azerbaijan’s seizure of the unrecognized Nagorno-Karabakh Republic was the result of yet another act of military aggression, in violation of the UN Charter, the Helsinki Final Act, and other norms of international law;
– Azerbaijan’s aggression was accompanied by the creation of a humanitarian crisis, the expulsion of civilians, and the destruction of their historical heritage, as a result of which, in the face of the indifference of the international community, Aliyev’s dictatorial regime completed the ethnic cleansing of the people of Artsakh;
– These actions were the logical conclusion of the genocidal policy of Aliyev’s dictatorial regime, which, after the 44-day war, openly declared that it was merely using the Minsk process to buy time, prepare, and ultimately “resolve” the Nagorno-Karabakh problem by force, in violation of all agreements;
– In the unrecognized Nagorno-Karabakh Republic, the level of democracy and human rights, according to authoritative ratings from Human Rights Watch and Freedom House, was an order of magnitude higher than in Azerbaijan, one of the worst dictatorships in the world, according to the same ratings, where real civil society and opposition have been destroyed, and the vast majority of civil activists resisting the dictatorship are either in prison, killed, or have emigrated;
– After capturing Nagorno-Karabakh, Azerbaijani troops invaded Armenia, seizing more than 250 square kilometers of its sovereign territory, which they continue to hold to this day, while continuing to threaten to seize further Armenian territory, in particular, the so-called “Zangezur Corridor”;
– Even after the initialing of the peace treaty, Azerbaijan continues to hold approximately 30 prisoners of war and hostages;
– The consent of the Armenian leadership to sign such an appeal to OSCE member states calling for the dissolution of the Minsk process, as well as the consent to withdraw legal claims in international courts against the illegal actions and crimes of Azerbaijan, and the consent to withdraw EU observers from the Armenian-Azerbaijani border were given by the Armenian leadership under the threat of a new war. To avoid giving a pretext for new aggression from Azerbaijan, the Prime Minister of Armenia does not even dare to raise the issue of the legitimate rights of 150,000 refugees from Nagorno-Karabakh, and even more so, the rights of more than half a million Armenian refugees from Azerbaijan;
– Even after obtaining all possible and impossible concessions from Armenia under the threat of force, and the initialing of a peace treaty entirely written in Baku, which does not say a word about the rights of refugees or the right of the people of Nagorno-Karabakh to self-determination and self-government, dictator Aliyev at a meeting of the UN General Assembly on September 25 of this year continued to make provocative statements aimed at manipulating and distorting the facts surrounding the Nagorno-Karabakh issue, presenting Azerbaijan, which has started the war three times, as a victim of the conflict, and calling into question Armenia’s territorial integrity;
– Although the Minsk Group co-chair countries (USA, Russia, France) expressed their commitment to Azerbaijan’s territorial integrity, they opposed the adoption of Resolution 6228 by the UN General Assembly on March 14, 2008. The Resolution was demanding “the immediate, complete, and unconditional withdrawal of all Armenian forces from all occupied territories of the Republic of Azerbaijan,” and Minsk Group co-chair countries appreciated this resolution as one-sided, as a result of which only 39 countries voted for the resolution, the vast majority of which were Islamic monarchies and autocracies in the Middle East and Africa;
and also
Generally welcoming the US mediation efforts to normalize relations between Armenia and Azerbaijan and establish peace in the region, as well as the agreement of the two countries to recognize each other’s territorial integrity and to unblock roads and communications within the framework of the sovereignty of the countries through whose territory they pass, including TRIPP,
– Expressing its gratitude to the European Union for the deployment of its monitors on the Armenian-Azerbaijani border, which has led to relative peace and stability in the region, as well as for the humanitarian assistance provided to refugees from Nagorno-Karabakh and consistent steps to ensure the resilience of Armenia and, in particular, its regions bordering Azerbaijan,
and
– Building on the Statement of the EaP CSF Steering Committee of 6 May 2021 in support of the EU statement on prisoners of war in the recent conflict between Armenia and Azerbaijan, the Statement of the EaP CSF Steering Committee Co-Chairs of 23 December 2022, on the situation in the Lachin corridor, the Statement of the members of the EaP Civil Society Forum Steering Committee of September 21, 2023, calling for an immediate end to ethnic cleansing against the people of Nagorno-Karabakh, as well as in its statements of March 4, 2022, August 15, 2022, September 21, 2022, December 17, 2022, March 10, 2023, August 16, 2023, March 26, 2024, and March 3, 2025,
– Considers unacceptable attempts to legitimize a “solution” to the Nagorno-Karabakh problem through the ethnic cleansing of its indigenous Armenian population, as well as the predominance of the rule of force over the force of international law, which only exacerbates the conflict and makes it postponed;
– Condemns the decision The OSCE Ministerial Council on the dissolution of the OSCE Minsk process and related structures, the last hope of the people of Nagorno-Karabakh for a resolution of their fate within the framework of international law, and consider this decision as a renunciation by the OSCE as a whole, each of its members and, in particular, the co-chairs of the abolished Minsk Group – the United States, Russia and France – of responsibility, of international law, of human and peoples’ rights and elementary universal values, and a capitulation of the international community to an aggressive caviar-oil-driven eastern despotism,
– Calls on the United States and France, as co-chairs of the abolished OSCE Minsk Group, to return to their obligations for the fate of the people of Nagorno-Karabakh, for their right to live safely in their homeland and, to this end, to convene an international conference on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict based on international law and the rights of nations and peoples to self-determination, and, before this, to establish an international fact-finding mission and to assess the actions of all parties to the conflict from the perspective of international law,
– Calls on the international community and its Political structures to take the necessary steps to release all hostages and prisoners of war held by Azerbaijan.
– Calls on the European Union, the United States, and all democratic countries to take the necessary steps to hold accountable all Azerbaijani officials involved in organizing and executing ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh and other war crimes.
– Calls on the UN, the United States, France, and all democratic countries to take the necessary steps to ensure the safe return of all refugees from Nagorno-Karabakh, the restoration of all their rights, including property rights, and the provision of their security by an international peacekeeping mission under a UN mandate.
– Calls on the European Union, the United States, and all democratic countries to take the necessary steps to support the democratization process in all countries of the region and to reduce Russia’s destructive influence.