Երևան, Հայաստան – 2025 թվականի մարտի 7 – Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի (ԱլԳ ՔՀՖ) Հայաստանի ազգային պլատֆորմը (ՀԱՊ) հաջողությամբ իրականացրեց Հայաստանի Եվրոպական միությանը անդամակցության վերաբերյալ համաժողովը:
Համաժողովը համախմբեց քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին և փորձագետներին, որի ընթացքում ծավալվեցին խորքային քննարկումներ Հայաստանի՝ ԵՄ ինտեգրման ուղուն առնչվող մարտահրավերների և հնարավորությունների վերաբերյալ: Մասնակիցները արդյունավետ կերպով ներգրավվեցին հետևյալ հինգ առանցքային թեմատիկ ոլորտների բովանդակային քննարկումներում՝
- Ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ, անվտանգություն, լավ կառավարում և կայունություն,
- Տնտեսական ինտեգրում և ԵՄ տնտեսական քաղաքականության մոտարկում
- Շրջակա միջավայր, կլիմայի փոփոխություն և էներգետիկ անվտանգություն,
- Մարդկանց միջև շփումներ, և
- Սոցիալական երկխոսություն, սոցիալական և աշխատանքային քաղաքականություն:
Համաժողովի ընթացքում յուրաքանչյուր հինգ թեմատիկ ոլորտների վերաբերյալ ներկայացվեցին զեկույցներ առաջատար փորձագետների կողմից, որին հաջորդեցին խորը և համապարփակ քննարկումներ մասնակիցների միջև: Մասնակիցները նաև մշակեցին գործուն առաջարկություններ Հայաստանի կառավարության համար՝ առաջ մղելու ԵՄ ինտեգրումը: «Մենք գոհ ենք համաժողովի ընթացքում արձանագրված ներգրավվածության և կառուցողական երկխոսության մակարդակից», — ասաց ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային համակարգող, «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ ղեկավար Էդգար Խաչատրյանը: «Մշակված պատկերացումներն ու առաջարկությունները որպես արժեքավոր ռեսուրս կծառայեն Հայաստանի կառավարության համար»:
Համաժողովի առանցքային արդյունքների թվում են.
- Հինգ թեմատիկ ոլորտների վերաբերյալ առաջատար փորձագետների ներկայացումներ և քննարկումներ:
- ԵՄ ինտեգրումն առաջ մղելու համար Հայաստանի կառավարությանն ուղղված գործուն առաջարկությունների քննարկում և մշակում:
- Համաձայնեցված առաջարկությունների իրականացման հնարավոր գործողությունների ծրագրի քննարկում և ձևավորում՝ ներառյալ հանձնարարված պարտականությունները և սահմանված ժամկետները:

The Armenian National Platform Successfully Concludes Conference on Armenia’s EU Accession
Yerevan, Armenia – March 7, 2025 – The Armenian National Platform (ANP) of the Eastern Partnership Civil Society Forum (EaP CSF) successfully concluded its conference on Armenia’s accession to the European Union.
The conference, which brought together representatives from civil society organizations and experts, facilitated in-depth discussions on the challenges and opportunities associated with Armenia’s path towards EU integration. Participants engaged in productive dialogues across five key thematic areas: Democracy, Human Rights, Security, Good Governance and Stability; Economic Integration and Approximation with EU Economic Policy; Environment, Climate Change and Energy Security; People-to-People Contacts; and Social Dialogue, Social and Labor Policy.
The conference featured presentations by leading experts on each of the five thematic areas, followed by in-depth discussions among participants. The participants also developed specific recommendations for the Armenian government to advance EU integration.
“We are pleased with the level of engagement and the constructive dialogue that took place during the conference,” said Edgar Khachatryan, CSF Armenia Country Facilitator, Director, Peace Dialogue NGO. “The insights and recommendations generated will serve as a valuable resource for the Armenian government as it navigates the EU accession process.”
Key outcomes of the conference included:
• Presentations and discussions by leading experts on the five thematic areas.
• Discussion and Development of specific recommendations for the Armenian government to advance EU integration.
• Discussion and Development of a possible action plan to implement the recommendations as agreed, including the assigned responsibilities and established timelines.