ԱլԳ ՔՀՖ ՀԱ Պլատֆորմի ՏԵՂԵԿԱԳԻՐ Մարտ, ապրիլ 2023
«Արեւելյան գործընկերության նշանակությունը եւ նպատակը մարտահրավերների իրավիճակում. Հայաստանի հեռանկարը»
ԱՇԽԱՏԱՐԱՆԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Ապրիլի 15, 2023թ․, Երեւան Ապրիլի 15-ին Երեւանում տեղի ունեցավ Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի (ԱլԳ ՔՀՖ ՀԱՊ) եւ շվեդական “ForumCiv” քաղհասարակության պլատֆորմի համատեղ կազմակերպած «Արեւելյան գործընկերության նշանակությունը եւ նպատակը մարտահրավերների իրավիճակում. Հայաստանի հեռանկարը» խորագրով աշխատարանը։ Աշխատարանը տեղի ունեցավ «Հոլիդեյ Ինն Երեւան – Հանրապետության Հրապարակ» հյուրանոցում։ ՔՀԿ-ների եւ այլ ոլորտների ավելի քան 25 [...]
Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի հերթական համաժողովի մասնակիցները հյուրընկալեցին Հայաստանում Շվեդիայի դեսպանին
Համաժողովի առաջին նիստում մասնակիցները հանդիպեցին Հայաստանում Շվեդիայի դեսպան Պատրիկ Սվենսոնի հետ, ով ներկայացրեց Հայաստան-Շվեդիա հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները և Եվրամիության Խորհրդում Շվեդիայի նախագահության /2023թ. հ % ունվարի 1-ից մինչեւ հունիսի 30-ը/ առաջնահերթությունները։ Դեսպանը խոսեց նաեւ Շվեդիայի արտաքին եւ ներքին քաղաքական ռազմավարական չորս հիմնական ուղղությունների մասին՝ ժողովրդավարություն և մարդու իրավունքներ, շուկայական տնտեսական հարաբերություններ, բնապահպանություն, խաղաղ և ներառական [...]
Հայաստանի ազգային պլատֆորմը կոչ է անում ՀՀ իշխանություններին վավերացնել Հռոմի ստատուտը
30 մարտի 2023թ., Երեւան Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմը, Կարեւորելով միջազգային իրավունքի պաշտպանությունը Հայաստանում եւ տարածաշրջանում.Առաջնահերթ անհրաժեշտություն համարելով տարածաշրջանում պատերազմական կամ խաղաղ պայմաններում իրագործված ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների, պատերազմական եւ ագրեսիայի հանցագործությունների պատշաճ քննությունը, դրանց համար պատասխանատու անձանց միջազգային քրեական հետապնդումը եւ այդ հանցագործությունների կանխարգելումը եւ կարեւորելով համապատասխան միջազգային իրավական [...]
Հայաստանի ազգային պլատֆորմը մտահոգ է ՀՀ իշխանությունների՝ Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածության առաջադրմամբ
30 մարտի 2023թ., Երեւան Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմը իր մտահոգությունն է հայտնում կառավարող ՙՙՔաղաքացիական պայմանագիր՚՚ կուսակցության կողմից որպես Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածու ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի առաջադրման կապակցությամբ: Մենք ցավով արձանագրում ենք, որ իշխանությունները գնալով ավելի անհաղորդ են դառնում քաղաքացիական հասարակության ձայնին եւ իրենց կադրային քաղաքականության մեջ առաջնորդվում [...]
Տեղի ունեցավ ԵՄ-Հայաստան Քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի երկրորդ հանդիպումը
2023 թվականի մարտի 10-ին Երևանում կայացել է Եվրամիության և Հայաստանի միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով (ՀԸԳՀ) նախատեսված Քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի երկրորդ հանդիպումը։ Հանդիպմանը բացման խոսքով հանդես են եկել Պլատֆորմի համանախագահողներ Լուսինե Հակոբյանը եւ Իոնուտ Սիբիանը։ ՀԸԳՀ իրականացման վերաբերյալ իրենց գնահատականներն են ներկայացրել Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ Արա Մարգարյանը, Եվրոպական հանձնաժողովի՝ [...]
Արեւելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմի հայտարարությունը Լաչինի միջանցքի 3 ամիս շարունակվող շրջափակման, Արցախի երեք ոստիկանների սպանության, եւ Վրաստանում ծավալվող վերջին իրադարձությունների կապակցությամբ
10 Մարտի 2023թ., Երեւան Ս.թ. մարտի 5-ին ադրբեջանական դիվերսիոն-ահաբեկչական խումբը՝ ներթափանցելով Արցախի տարածք՝ իրագործել է ռազմական հանցագործություն՝ սպանելով երեք եւ վիրավորելով մեկ ոստիկանի, ովքեր մեքենայով տեղաշարժվում էին Արցախի տարածքով: Սա ադրբեջանական կողմից Արցախի բնակչության դեմ անընդհատ շարունակվող ահաբեկումներից հերթական ոճիրն է: 2020թ. Ադրբեջանի իրագործած հերթական պատերազական գործողությունից՝ լայնածավալ ագրեսիայից ի վեր ադրբեջանցի զինծառայողները սպանել են [...]
Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի ղեկավար կոմիտեի հայտարարությունը Վրաստանում «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքի նախագծի ներդրման վերաբերյալ, որը հայտնի է որպես «Օտարերկրյա գործակալների օրենք»
Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի ղեկավար կոմիտեն կոչ է անում Վրաստանի խորհրդարանին ամբողջությամբ և անհապաղ հետ կանչել «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» առաջարկվող օրենքը քննարկումից։ Մենք աջակցում ենք Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Վրաստանի ազգային պլատֆորմին՝ կոչ անելով Վրաստանի խորհրդարանին անհապաղ հետ կանչել «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» վիճահարույց օրենքի նախագիծը և պահպանել քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների համար [...]

“The Meaning and Purpose of the Eastern Partnership in a Situation of Urgent Challenges: the Perspective of Armenia” WORKSHOP
April 15, 2023, Yerevan On April 15, the Eastern Partnership Civil Society Forum’s Armenian National Platform (EaP CSF ANP) in cooperation with Sweden for Eastern Partnership ForumCiv organized a workshop on the topic “The meaning and purpose of the Eastern Partnership in a situation of urgent challenges: the perspective of Armenia”. The workshop took place [...]
Eastern Partnership Civil Society Forum’s Armenian National Platform Conference hosted the Ambassador of Sweden to Armenia
The Armenian National Platform calls on the RA authorities to ratify the Rome Statute
March 30, 2023, Yerevan The Armenian National Platform of the EU Eastern Partnership Civil Society Forum, - Attaching paramount importance to the protection of international law in Armenia and the region; - Considering as a priority the proper investigation of genocides and crimes against humanity, war and aggression crimes committed during wars in the region [...]
The Armenian National Platform is concerned about the nomination of the Human Rights Defender of Armenia by the RA authorities
March 30, 2023, Yerevan The Armenian National Platform of the EU Eastern Partnership Civil Society Forum expresses its serious concern regarding the nomination of the Deputy Prosecutor General by the ruling "Civil Contract" party as the candidate for the Human Rights Defender of the Republic of Armenia. We regret to note that the authorities are [...]
The Second Meeting of the EU-Armenia Civil Society Platform was held
On 10 March, 2023, the second meeting of the EU-Armenia Civil Society Platform established under the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) was held in Yerevan. Ms Lousineh Hakobyan, and Mr. Ionut Sibian, the Platform’s Co-Chairs welcomed the participants in their opening remarks Mr. Ara Margaryan, Head of the European Department of the Armenian MFA, [...]
Statement of the Eastern Partnership Civil Society Forum’s Armenian National Platform regarding the 3-month-long blockade of the Lachin Corridor, killing of three Artsakh police officers, and on the ongoing developments in Georgia
March 10, 2023, Yerevan On March 5th, 2023, an Azerbaijani terrorist-diversion group infiltrated into the territory of Artsakh and committed a war crime, by killing three police officers and injured one who were moving through the territory by car. This incident is yet another example of the violent actions and ongoing intimidation of Azerbaijani criminals [...]
Statement by Steering Committee of the Eastern Partnership Civil Society Forum on the introduction of the draft law “On Transparency of Foreign Influence”, known as “Foreign Agent Law” in Georgia
The Steering Committee of the Eastern Partnership Civil Society Forum calls on the Parliament of Georgia to fully and immediately withdraw the proposed law on “transparency of foreign influence” from consideration. We stand in solidarity with the Georgian National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum in their call to the Georgian Parliament to [...]